Workshop pro redaktory školních časopisů

30. května 2012

Ve středu 30. května 2012 jsme se zúčastnili v prostorách Obvodní knihovny Bolevec v Plzni workshopu pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova.
Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.
Workshopu se kromě nás zúčastnili redaktoři časopisu Čtrnáctka ze 14. ZŠ Plzeň a redaktoři časopisu Dvaadvacítka z 22. ZŠ Plzeň.
Navzájem jsme si představili své časopisy a způsob práce ve školní redakci a inspirovali se jak nápady na jednotlivé rubriky, tak i grafickou úpravou našich časopisů.
Následovala beseda s redaktory Plzeňského deníku, se šéfredaktorem Evženem Zavadilem a fotografem Vlastimilem Leškou. Evžen Zavadil nám představil Plzeňský deník a různé profese, jež se na jeho vydávání podílejí. Na příkladu běžného dne novináře ukázal, co zajímavého může redaktor ve své praxi zažít, ale i jak je tato práce odpovědná a časově náročná. Měli jsme možnost se novinářů zeptat na to, co nás na novinářské práci zajímá. Hlavně jsme pátrali, jak redaktoři získávají náměty na zprávy, jak si mezi sebou dělí práci nebo jak stíhají uzávěrky a co udělat pro to, abychom se mohli v budoucnu stát novináři. Dozvěděli jsme se, že Deník nabízí studentům brigády, při nichž si mohou vyzkoušet, co vše práce redaktora obnáší. Šéfredaktor Evžen Zavadil nám dokonce nabídl možnost publikování zajímavých článků ze školních časopisů přímo v Plzeňském deníku.
            Workshop byl zajímavý a určitě získané poznatky využijeme při další práci v redakci.