Školní kolo výtvarné a literární soutěže Olympijská Paříž

Na naší škole se soutěže účastnilo pět skupin žáků, žáci všech devátých tříd (včetně mě) a děti z výtvarných klubů na prvním a druhém stupni. Nebyl to snadný úkol, zvláště pro mě ne, moje zájmy se ubírají jiným směrem než sportovním, musel jsem tedy přemýšlet, co se mi na olympiádě líbí, co mě oslovuje. Žluté pozadí ukazuje energii sportu a čáry v něm znamenají propojení sportovců a jejich vzájemnou bezmeznou podporu. A to se mi na sportu právě líbí nejvíc. Lidé, když se jedná o sport, jsou schopni se navzájem podpořit a fandit si.
Začal jsem rychlým nákresem a věděl jsem, že chci-li znázornit pohyb, budu muset použít velké množství pestrých barev. Důležité části jsem zvýraznil suchým pastelem, a tak mé dílo ožilo. Při takové události, jakou je olympiáda, se toho stane hrozně moc, jak ale dostat všechno dění na jeden obrázek? Eiffelova věž stojí na basketbalovém míči v popředí, vedle se vznáší silueta, která je posedlá pohybem, rychlé tahy štětcem dodají dynamiku, tahy suchým pastelem zas energii prýštící z každého objektu, sportovní pomůcky létají všude kolem. Celek tak působí jako barevná exploze sportovního nadšení.
Jsem rád, že všechny výtvarné práce najdou využití, pokud nebudou vybrány do soutěže, stanou se součástí výzdoby chodby k tělocvičnám.

Jan Hůrka, 9. B

Zpracovala: Mgr. Kateřina Hamplová