Reliéfy zdobí naši školu

Keramici z osmých a devátých tříd mají s reliéfy již své zkušenosti. Zvládnou společně práci i velkých rozměrů. Reliéfy na námět renesance a gotiky již zdobí interiér naší školy. Tentokrát se pustili do baroka. Podle návrhu nakresleného ve skutečné velikosti budoucího reliéfu vytvořili nejdříve podkladovou desku. Na ni nalepovali jednotlivé díly architektury a dále je zdobili otiskováním, prořezáváním nebo rytím podle vlastní fantazie. Některé části reliéfu jsou zdobené technikou sgrafita. Výroba reliéfu má několik fází. Po dokončení práce je nutné reliéf rozřezat na díly tak, aby se vešly do pece a zároveň aby byly řezy co nejméně nápadné. Potom se jednotlivé díly zatěžkají, aby se při sušení nezvlnily, a když jsou suché, vypálí se v peci na 900° C. Tomuto výpalu se říká přežah. Reliéf se následně dekoruje kysličníkem železa, vymývá vodou a pálí se podruhé na 1130° C. Součástí reliéfní barokní výzdoby jsou také sgrafita barokní módy. Této práce se ujali ti nezkušenější keramici. Nakreslit figuru není totiž vůbec lehké a kresba se musí zdařit na první pokus, protože oprava je již viditelná.

Proces výroby je sice zdlouhavý, ale výsledek práce stojí za to. Chválíme všechny děti, které se podílely na tvorbě barokních reliéfů a sgrafit. Hotové práce již mohou potěšit nejen nás, ale i návštěvníky naší školy. Ceníme si kladného přístupu našich keramiků ke zpříjemnění společného pracovního prostředí ve škole a  jejich trpělivosti při práci.
Zpracovala Jana Tomanová