Obhajoba závěrečné práce

Žáci devátého ročníku stáli před dalším mezníkem své studentské cesty. Obhajovali svou závěrečnou práci před porotou a spolužáky. Zatímco první pololetí deváťáci práci vytvářeli a zdokonalovali, v tomto pololetí bylo jejich úkolem své poznatky „prodat“ publiku.
Tato závěrečná práce se nijak neliší od skutečných absolventských prací, žáci musí pracovat s různými prameny, formálně zvládnout vizuální stránku textu, napsat anotaci i závěr, citace, stanovit si splnitelný cíl a zhodnotit, zda ho dosáhli. Po formální i obsahové stránce každému s prací pomáhá vedoucí práce, se kterým pravidelně konzultuje.
Při prezentacích posuzuje úroveň mluveného projevu tříčlenná porota učitelů. Hodnotí, jak žák působí na publikum, zda ovládá práci s hlasem, oční kontakt s publikem, tempo řeči, jestli je jeho řeč vhodně podpořená vizuálem v podobě elektronické prezentace promítané na tabuli. A v neposlední řadě je důležité, jak žák dokáže reagovat na otázky z publika.
Při letošních obhajobách jsme si mohli poslechnout informace například o druzích hvězd, včelařství, šachu, mnoha historických osobnostech a událostech, správném chování při stolování, historii HC týmu Plzeň nebo komiksu. „Naučili jsme se“, jak sestavit PC, lézt jako horolezci, odlévat kovy nebo jezdit na koni. Přejeme odcházejícím deváťákům, aby v životě zúročili své prezentační dovednosti, na obhajobách závěrečných prací jim to šlo skvěle.

Mgr. Kateřina Hamplová