20 let od podpisu Česko-německé deklarace

Dne 4. 4. jsme u nás na 28. ZŠ přivítali skupinu 28 žáků z naší partnerské školy Clermont- Ferrand- Mittelschule z Regensburgu. Zapojili jsme se spolu do projektu Pestré kulturní jaro. Tento projekt je podporovaný Centrem Bavaria Bohemia (CeBB) a Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni, účastní se v něm 36 partnerských škol z Česka a Bavorska. Tato akce upozorňuje na 20- ti leté výročí podpisu Česko-německé deklarace. Jak vypadal celý den? Žáci pracovali v pěti workshopech. Zpívali českoněmecké písničky, vyráběli strom minulosti, pekli tradiční české a německé dezerty. Žáci vytvořili poštovní schránku pro společná přání a celý den pečlivě dokumentovali.

Jaký byl den očima žáků?

Toto úterý k nám přijeli žáci ze školy, se kterou spolupracujeme. Žáci 9. tříd s nimi byli rozděleni do skupin. Byla jsem ve skupině, kde jsme vyráběli strom s minulostí, současností a budoucností s Němci. Byla to zábava a myslím, že naše spolupráce jen tak neskončí. Myslím si, že jsme je přivítali stejně přátelsky, jako oni nás, když jsme byli u nich ve škole. Závěr byl zpestřením dne. Eva Mutinská, 9. B

Jsem hrozně ráda za to, že jsem dostala možnost se zúčastnit takové akce. Inspirovala mě a myslím si, že se teď budu chtít naučit německy mnohem více a lépe. Během skupinové práce jsem se spřátelila s dívkou jménem Iris a jsem za to opravdu ráda. Díky tomu, že jsem viděla německé studenty, tak jsem si uvědomila, jak je učení jazyků pro nás důležité.
Tereza Žatkovičová, 9. B

Celý den jsem si užila, myslím, že je strašně super, že pořádáme takové akce.
Líbilo se mi, že jsme pracovali v menších skupinkách, protože tak byl větší klid a dalo se s Němci komunikovat lépe, než kdybychom byli všichni pohromadě v jedné třídě. Zhodnocení celého dne v aule školy mi přišlo lehce hektické a byl zmatek. Ale líbily se mi prezentace, každá skupina dělala zajímavé věci a myslím, že si den většina lidí užila. Také se mi líbilo a přišlo mi zajímavé zpívání písně společně s Němci, jak naším, tak jejich jazykem. Zdobení keřů byla zábava a navíc teď díky tomu vypadá „zahrádka“ u školy veseleji.
Paulová Barbora, 9. B

Akce se mi velmi líbila. Bylo to zajímavé pracovat s někým, koho neznáte a ještě k tomu máte jazykovou bariéru. O důvod víc, proč se učit německy. Myslím si, že nás tato akce opět o krok přiblížila k soužití s Němci. Patrik Vácal, 9. B

Zpívali jsme dvě písničky. Nejdřív česky, potom německy. Refrén vždy dvakrát. Pak jsme s Verunkou stříhaly stužky. Seznámily jsme se s holkama z Německa. Povídaly jsme si. Ptaly jsme se jich, jak se jim tu líbí, jestli mají sourozence atd. Ony se nás také ptaly. Jestli jsme byly v Berlíně, zda hrajeme na hudební nástroj apod. To bylo asi vše. Zpívali jsme a povídali.
Veronika Vidová, 9. B

Zpracovala: Mgr. Martina Pavelková