Obrazy z dějin Staré Plzně

V úterý 5. února navštívila třída 4. A Západočeské muzeum v Plzni. Cestovala jsem časem a poznávala dějiny Plzně. Výukový program byl zajímavý, obohacující a všem se moc líbil. Mgr. Daniela Trojovská

Dozvěděl jsem se, že mohyla je hrob, do kterého se dávaly dary, protože věřili, že život nekončí, a že ty dary budou potřebovat. Překvapilo mě, že pergamen je z kůže, která je hebká jako papír. Ondřej N.

Zaujalo mě, že Přemysl Otakar II. přestěhoval starou Plzeň a založil novou. Stará Plzeň se teď jmenuje Starý Plzenec. Nevěděla jsem, že mohyla je hrob. Do mohyl se většinou dávaly věci, které ten, co tam byl pohřben, měl rád. Ve Starém Plzenci se jich našlo 44. Překvapilo mě, že kroužkové košile váží až 10 kg. Byly dlouhé až do půlky lýtek. Rytíři nebyli moc vysocí. Linda P.

Dozvěděl jsem se, že Václav II. vymyslel pražský groš. Bylo pro mě nové, že v pravěku věřili, že život nekončí. Netušil jsem, že kroužková vás zbroj je velice těžká. Antonín K.

Nevěděl jsem, že Starý Plzeň ležel na místě dnešního Starého Plzence. Překvapilo mě, že v tehdejší době nosili celokožené boty bez podrážky. David K.

Mě velice překvapilo, že na Černé Stráni u Starého Plzence (dříve Starý Plzeň, ještě dříve Plzeň) našli trilobity (zkameněliny). Dozvěděla jsem se, že v černé kuchyni v polovině 15. století se používaly pánvička, hrnec, a grappen (něco mezi kotlíkem a hrncem, má tři nohy, který stojí). Dozvěděla jsem se, že ve slovanských zemích se hodně vyrábělo plátno a dalo se jím platit. Zaujalo mě, že průměrná výška člověka byla 150 cm. Emma H.

Překvapilo mě, že Přemysl Otakar II. založil města České Budějovice, Klatovy a Hradec Králové. Dozvěděla jsem se, že města, která založil, měla náměstí ve tvaru obdélníku. Nela N.

Dozvěděl jsem se, že Černá stráň ve Starém Plzenci je naleziště trilobitů. Překvapilo mě, že dříve byl českým platidlem denár. Přemysl Otakar II. chtěl založit Nový Plzeň, ale umřel a jeho syn Václav II. tedy založil Nový Plzeň. Matěj V.