Cesta do pravěku

 

Ve čtvrtek 21. února jsme se třídou navštívili Západočeské muzeum v Plzni. Přesunuli jsme se časem do pravěku, většinou do doby kamenné. Dozvěděl jsem se, že žijeme v době meziledové, že lidé v době železné zpracovávali napřed železo, které k nám spadlo z vesmíru. Zaujalo mě, že jsme si mohli sáhnout na nástroje a zbraně z pravěku. Viděli jsme zprávu kostru mrtvého bojovníka, který měl napíchnutou lebku. Zaujalo mě, že jsme si mohli zkusit, jak se dříve drtila mouka a mohli jsme si je i odnést. Nevěděl jsem, že první keramika na světě byla Věstonická Venuše a že ochočení psi mají kratší lebku než divocí vlci. Dozvěděl jsem se, že první domy byly ze dřeva, hlíny, proutí a slámy. První lidé byli lovci a sběrači, a potom až zemědělci. Oblečení měli z kůže z mamuta. Program se mi líbil a dozvěděl jsem se hodně nových informací.
Lukáš P.
 
Ve čtvrtek 21. února jsme se třídou 4. A byli v Západočeském muzeum Plzni na expozici po pravěku. Dostali jsme pracovní listy, které jsme museli vyplnit. Expozice byla v době kamenné, době bronzové a době železné. V pravěku měli oblečení z kožešin, domy byly ze dřeva slámy a hlíny. Živili se lovem zvěře, sběrem plodů a později obilím. Zaujalo mě, že jsme si mohli udělat mouku a pak si ji vzít domů. Výstava se mi moc líbila.
Kristián K.
 
Dnes jsme navštívili Západočeské muzeum, kde jsem se dozvěděl o době kamenné, bronzové a železné. V době kamenné lidé měli dřevěné a kamenné nástroje, živili se zemědělstvím a znali keramiku. V době bronzové začali používat bronz k výrobě nástrojů zbraní a šperků. Pak byla doba železná a na naše území přišli Keltové. V muzeu se mi moc líbilo a dozvěděl jsem se spoustu nových věcí.
David M.
 
Dne 21. února jsme byli na výstavě v Západočeském muzeu. V době ledové byli lidé v jeskyních. A aby mohli přežít, museli něco jíst, a proto lovili mamuty. Píchali je do šlach, aby se daleko nedostali a mohli je zabít. A když mamuta zabili, tak ho stáhli z kůže a z ní si stavěli domy. V době kamenné nebylo ještě železo a lidé si museli dělat nástroje například z kostí. Když chtěli posekat obilí, museli si vyrobit kostěný srp a ten se vyráběl z kostí a smoly.
Jindřich K.
 
Ve čtvrtek 21. února jsme se šli se třídou podívat do ZPČM, kde jsme se vydali do pravěku. Pravěk se dělí na dobu kamennou (starší a mladší), dobu bronzovou a železnou. Doba kamenná se tak jmenuje, protože se vyráběly nástroje z kamene. Starší doba kamenná – doba lovců a sběračů. Ve starší době kamenné se lidé živili sběrem lesních plodů lovem menší zvěře. Nejpoužívanější nástrojem byl pěstní klín. Žilo se v jeskyních. Mladší doba kamenná – doba prvních zemědělců. V mladší době kamenné se oteplilo, nastala doba meziledová. Proto mohli lidé vysazovat obilí. Také zjistili, že některá zvířata se dají chovat i pro mléko a maso (kráva, koza, prase a ovce). Doba bronzová a doba železná se tak jmenují proto, že z těchto materiálů se vyráběly šperky, zbraně a tak dále. Bronz je slitina mědi a cínu. Žilo se v chýších. Nejvíce se mi líbilo, jak jsme měli pracovní listy a jak jsem mlela zrní na mouku. Už se těším na další akci.
Eliška H.
 
Nedávno jsme byli v Západočeském muzeu. Co jsme tam viděli? V pravěku bylo vše jinak. Lidé jedli mamuty, houby a vše co si vypěstovali nebo ulovili. Na sobě nosili různé kožešiny, které zdobili sponami, opasky a ozdobnými jehlicemi. Jejich domy byly ze dřeva a hlíny, neměli domy jako dnes my. Nádobí si vyráběli z hlíny – keramiky. Moc se mi to líbilo, ale jsem moc ráda, že žiji v dnešní době.
Ema Č.

 

     

Mgr. Daniela Trojovská

 

28. základní škola Plzeň na mapě

Adresa školy

28. základní škola Plzeň, příspěvková organizace
Rodinná 39, 312 00 Plzeň
GPS: 49.7449322N, 13.4109242E

tel: (+420) 378 028 888
fax: 378028860
e-mail: skola@zs28.plzen-edu.cz
ID datové schránky: fk9mwc4
IČ: 70880026
RED IZO: 102228418
Komerční banka Plzeň-město č. ú.  50133311/0100